Tisková zpráva KomiksFEST! 2015 | KomiksFEST!

KomiksFEST!

Tisková zpráva KomiksFEST! 2015

Ve dnech 21. až 25. října 2015 proběhne v Praze jubilejní, 10. ročník mezinárodního festivalu KomiksFEST!. Jako každý rok představí nová jména, komiksová alba, výstavy, filmy, divadelní představení, workshopy, autogramiády a besedy. Tato mezinárodní přehlídka představuje komiks jako mladé, dynamické, atraktivní a univerzální médium schopné nést jakýkoli obsah.

Motto festivalu zní Komiks unlimited!

KomiksFEST! 2015 zahájí ve středu 21. 10. v MeetFactory výstava „15 000 let stejnosti“ DANA PERJOVSKÉHO (Rumunsko) & MATĚJE SMETANY (kurátor Jaro Varga) a skupinová výstava nejvýraznějších domácích autorů posledních dvou dekád SEDM STATEČNÝCH (kurátor Adrian Kukal) v novém galerijním prostoru ART POINT.

Mezi hlavními hosty KomiksFEST!u bude patřit JOAKIM PIRINEN, klíčová postava švédského alternativního komiksu, která v 80. letech etablovala komiks na médium schopné oslovit širokou veřejnost. Dále se objeví oceňovaný ilustrátor a tvůrce komiksů ALESSANDRO SANNA z Itálie (který představí české vydání svého opusu „Řeka“), BERLIAC, argentinský autor letošního festivalového vizuálu žijící v Berlíně, norská výtvarnice LENE ASK, JAMES STAFFORD z Velké Británie, šéf belgického muzea komiksových stripů WILLEM DE GRAEVE a autoři z Portugalska, Německa a Jižní Ameriky. Festival se odehraje na deseti místech po celé Praze a mj. představí výstavu komiksového cyklu ČEŠI nebo také výraznou mladou tvůrčí vlnu současné scény GENERACE 2.0 – NOVÝ ČESKOSLOVENSKÝ KOMIKS v Novoměstské radnici.

Vyvrcholením festivalu bude tradiční „komiksová sobota“ 24. října v MeetFactory. Dopoledne bude patřit herní sekci a dětskému KomiksFEST!u s Albatrosem, odpoledne, večer a noc pak hlavnímu programu celého festivalu, v jehož rámci proběhne mj. umělecký souboj R.A.W. Art Battle (ve spolupráci s ilustrátorským studiem DRAWetc.) a vyhlášení 11 kategorií výročních cen Muriel. Předsedou poroty je letos grafický designér PETR KREJZEK.
K festivalu vyjde obsáhlý katalog. Další podrobnosti o programu a jména všech hostů budou zveřejněny na začátku října.