Tisková zpráva KomiksFEST! 2008 | KomiksFEST!

KomiksFEST!

Tisková zpráva KomiksFEST! 2008

Již 3. ročník nezávislého multimediálního festivalu KomiksFEST! s mezinárodní účastí se odehraje 1. až 8. listopadu 2008 v Praze. Festival si klade za cíl představovat komiks populární formou jako mladé, dynamické, atraktivní a univerzální médium schopné nést jakýkoli obsah; návštěvníkům přinese knihy, filmy, divadla, besedy a výstavy.

Motto festivalu zní: Komiks unlimited.

Festival zahájí v sobotu 1.11. párty v holešovické La Fabrice. K vidění bude komiksová módní přehlídka Fashionshopu PARAZIT, dvojkoncert Vladimír 518 vs. Jaromír 99 & The Bombers a speciální filmová projekce.

Během festivalového týdne proběhne v centru Prahy 15 vernisáží výstav, workshop vedený předními kreslíři, setkání se zahraničními hosty, autogramiády a prezentace nových knih. Nebudou chybět tradiční filmové projekce (kina Aero a Světozor, např. profil Terryho Zwigoffa) ani divadelní představení inspirovaná komiksem (divadlo Alfréd ve dvoře, např. Bliss Vojty Švejdy či loutková adaptace Kuře podle Marjane Satrapiové).
Také v letošním roce se můžete těšit na zajímavé hosty z ciziny – do Prahy přijedou z Francie explozivní tvůrce Lewis Trondheim (série Donžon), z Anglie žijící legenda Bryan Talbot(Dobrodružství Luthera Arkwrighta, Tale of One Bad Rat), výteční zástupci nezávislého proudu současného evropského komiksu Ulf K. z Německa (autor plakátu pana Smrťáka pro KF!) a minimalistaNicholas Mahler z Rakouska, dále autoři z Polska a Rumunska. Prezentovat se bude samozřejmě aktuální česká tvorba (např. Jiří Grus – série Voleman, Karel JerieHza BažantPavel ČechJiří ZimčíkNikkarinAndraste Jaromír Plachý). Představí se také fenomenální výtvarník František Skála jr., samostatnou výstavu bude mít v divadle Archa Pavel Reisenauer (zároveň autor jednoho z nejpodivnějších domácích komiksů Smrt po životě).

KomiksFEST! vyvrcholí celodenním programem druhou listopadovou sobotu 8.11. v Experimentálním prostoru Roxy/NoD za přítomnosti zahraničních hostí (Trondheim a Talbot), kde budou mj. předány výroční komiksové ceny Muriel. Vstup je zdarma.

Festival vznikl v roce 2006, aby pomohl komiks etablovat jako svébytnou, respektovanou formu, jak se tomu těší např. v západní Evropě či USA. Loňskými hvězdami KomiksFEST!u byli bezesporu autor slavné Padoucnice, Francouz David B., berlínský tvůrce Mawil či uznávaný český výtvarník, žijící v USA, Petr Sís.

Aktuální info a program na: www.komiksfest.cz. Na této adrese můžete vybrat nejlepší příběh nakreslený v zápisnících Moleskine a soutěžit o nové komiksové knihy a vstupenky na zahájení do La Fabriky.