O FESTIVALU | KomiksFEST!

O FESTIVALU

KomiksFEST! byl mezinárodní multimediální festival a vznikl v roce 2006 s cílem vyvést komiks v Česku z undergroundu a etablovat ho jako plnohodnotné moderní médium schopné nést jakýkoli obsah. Motto festivalu znělo „Komiks unlimited“ a každý rok přinášel nové knihy, výstavy, filmy, divadelní představení, autogramiády a besedy. KomiksFEST! byl po 10. ročníku (2015) ukončen, ale tím jeho aktivity a projekty nekončí. Kontinuitu vyhlašování výročních cen MURIEL přebírá mezinárodní festivalu KOMA. Stejně tak bude pokračovat oblíbený Dětský KomiksFEST!.

KomiksFEST! pořádali Labyrint Revue a Seqence z.s.
Festival založil spolu s Joachimem Dvořákem v roce 2006 Tomáš Hibi Matějíček (*1978 †2009).

Ředitelka festivalu

Petra Nováková (Seqence)
info()komiksfest.cz
tel. 732 623 512

Výkonný ředitel

Joachim Dvořák (Labyrint)
labyrint()labyrint.net
tel. 603 246 404, 224 922 422

Grafický design, web

Eva Nečasová
eva()designity.cz
tel. 777 570 836

PR, event manager

Vojtěch Čepelák
vojtacepelak()seznam.cz
tel. 737 348 420

Produkční tým

Ondřej Kavalír
Vojtěch Čepelák
Radana Litošová
Eva Nečasová
Jan Samohejl

Muriel — tajemník

Jan Samohejl (Seqence)
jan-sam()post.cz
tel. 605 557 272

Fotografové

Petr Flíček
Eva Nečasová
Lukáš Krása

Velká brigádní výpomoc

Lukáš Krása
Šárka Procházková
David Wünsche
Kristýna Onderková
Vojtěch Karen

Ročník 2015

 

Tvář jubilejního 10. ročníku KomiksFEST!u pro nás zpracoval komiksový výtvarník a ilustrátor Berliac, který mimo několika vydaných grafických novel spolupracuje například s The New York Times nebo Vice magazínem. A také bude hostem letošního KF!
http://berliac.com/

KF!_vizual-2015_01

Ve dnech 21. až 25. října 2015 proběhne v Praze jubilejní, 10. ročník mezinárodního festivalu KomiksFEST!. Jako každý rok představí nová jména, komiksová alba, výstavy, filmy, divadelní představení, workshopy, autogramiády a besedy. Tato mezinárodní přehlídka představuje komiks jako mladé, dynamické, atraktivní a univerzální médium schopné nést jakýkoli obsah.
Motto festivalu zní Komiks unlimited!

KomiksFEST! 2015 zahájí ve středu 21. 10. v MeetFactory výstava „15 000 let stejnostiDANA PERJOVSKÉHO (Rumunsko) & MATĚJE SMETANY (kurátor Jaro Varga) a skupinová výstava nejvýraznějších domácích autorů posledních dvou dekád SEDM STATEČNÝCH (kurátor Adrian Kukal) v novém galerijním prostoru ART POINT.
Mezi hlavními hosty KomiksFEST!u bude patřit JOAKIM PIRINEN, klíčová postava švédského alternativního komiksu, která v 80. letech etablovala komiks na médium schopné oslovit širokou veřejnost. Dále se objeví oceňovaný ilustrátor a tvůrce komiksů ALESSANDRO SANNA z Itálie (který představí české vydání svého opusu „Řeka“), BERLIAC, argentinský autor letošního festivalového vizuálu žijící v Berlíně, norská výtvarnice LENE ASK, JAMES STAFFORD z Velké Británie, šéf belgického muzea komiksových stripů WILLEM DE GRAEVE a autoři z Portugalska, Německa a Jižní Ameriky. Festival se odehraje na deseti místech po celé Praze a mj. představí výstavu komiksového cyklu ČEŠI nebo také výraznou mladou tvůrčí vlnu současné scény GENERACE 2.0 – NOVÝ ČESKOSLOVENSKÝ KOMIKS v Novoměstské radnici.

Vyvrcholením festivalu bude tradiční „komiksová sobota“ 24. října v MeetFactory. Dopoledne bude patřit herní sekci a dětskému KomiksFEST!u s Albatrosem, odpoledne, večer a noc pak hlavnímu programu celého festivalu, v jehož rámci proběhne mj. umělecký souboj R.A.W. Art Battle (ve spolupráci s ilustrátorským studiem DRAWetc.) a vyhlášení 11 kategorií výročních cen Muriel. Předsedou poroty je letos grafický designér PETR KREJZEK.

K festivalu vyjde obsáhlý katalog. Další podrobnosti o programu a jména všech hostů budou zveřejněny na začátku října.